cessavit آموزش مدرسه آموزشی استانی

cessavit: آموزش مدرسه آموزشی استانی روش های سنتی درتدریس نیازجامعه همخوانی ندارد

گت بلاگز اخبار اجتماعی «پاكت‌هاي نجومي» مداحان

گزارشي راجع به دستمزدهاي غير متعارفو اتفآقات عجيب بازار مداحي تقاضاهای مداحان سوپر برند جهت اطلاع‌رسانی 

«پاكت‌هاي نجومي» مداحان

«پاكت هاي نجومي» مداحان

عبارات مهم : توافق

گزارشي راجع به دستمزدهاي غير متعارفو اتفآقات عجيب بازار مداحي

تقاضاهای مداحان سوپر برند جهت اطلاع رسانی

گزارشی که می خوانید قرار است به یک پرسش که در ذهن بسیاری از مردم هیاتی و البته غیرهیاتی وجود دارد، پاسخ بدهد: «مداحان چقدر پول می گیرند؟» خیمه نوشت؛ با این حال، پرسیدن این پرسش که مداحان چقدر پول می گیرند، هر لحظه سوءتفاهم زاست، بعد بهتر است در همین ابتدا، نکاتی تذکر داده شود: نخست اینکه اداره کردن یک هیات که در آن افراد متفاوتی با سطوح فرهنگی متفاوت شرکت می کنند، آن هم در هیات های چند هزار نفری، یقینا کار دشواری هست. گرفتن پول جهت این کار نیز فی نفسه ایرادی ندارد، ولی رد و بدل شدن پول های کلان و نیز حواشی توافق اقتصادی مداحان با روسای هیات ها که در این گزارش به هر دوی آن اشاره خواهیم کرد، با شأنیت معنوی هیات های حسینی سازگار نیست و از این رو یکی از آسیب های مترتب بر مداحی هست. از سوی دیگر نگارنده به این عنوان واقف است که مداحانی هستند که هیچ گاه جهت پول، در هیاتی شرکت نکرده اند و ارتزاق خود را از اموری دیگر انجام می دهند که گل سرسبد آنها، حاج منصور ارضی هست. با این دو مقدمه ضروری، به پرسش مهم برمی گردیم. «مداحان چقدر پول می گیرند؟» بگذارید جهت سهولت کار، مداحان را به دو دسته تقسیم کنیم. دسته اول، مداحان مجلسی هستند یعنی مداحانی که جهت مراسم خاکسپاری، ترحیم و ولیمه و نیز مراسم ازدواج به وسیله صاحبان مجلس دعوت می شوند. در حال حاضر قیمت یک مداح ختمی خوان در بهشت زهرای پایتخت کشور عزیزمان ایران بین 100 تا 200 هزار تومان هست. البته اگر سیستم صوتی نداشته باشید که عموم خانواده های مصیبت دیده ندارند؛ بین 50 تا 100 هزار تومان نیز جهت سیستم صوتی دریافت می شود. مداحانی که جهت مراسم ختم یا مراسم ولیمه دعوت می شوند بین 100 تا 500 هزار تومان در بازار امروز تهران، دستمزد می گیرند. این مداحان ممکن است سیستم صوتی را نیز خود تامین کنند که در این صورت هزینه مجزایی جهت آن دریافت می شود، ولی معمولا به خصوص در قیمت های پایین، هزینه مجزایی جهت رفت و آمد نیز مطالبه می کنند. ولی مداحانی که در مراسم ازدواج حاضر می شوند و انصافا نیز کار دشوارتری نسبت به دو دسته دیگر دارند در حال حاضر بین 500 تا یک میلیون و 300 هزار تومان دریافتی دارند. در این میان مداحانی هم هستند که چه در مراسم عزا و چه در مراسم خوش حالی با ادوات موسیقی حاضر می شوند که این مداحان بین 500 تا یک میلیون و 500 هزار تومان دریافتی دارند. البته جامعه مداحان این دسته را به عنوان مداح به رسمیت نمی شناسد.

«پاكت‌هاي نجومي» مداحان

نقش مهم پامنبری ها

اما دسته دوم، مداحان هیاتی هستند که در مراسم سوگ و خوش حالی اهل بیت(ع) به مرثیه و منقبت خوانی می پردازند. خود این گروه به سه دسته تقسیم می شوند. در دسته اول مداحان آماتور و فصلی هستند که هر سال در محرم میکروفن به دست می گیرند. هزینه پرداختی هیات ها جهت این افراد بسته به هنری که به خرج می دهند بین 100 تا 400 هزار تومان جهت هر شب هست. در دسته دوم مداحان نیمه حرفه ای قرار دارند که دارای شهرت محلی هستند. این افراد در ایام محرم جهت هر شب بین 400هزار تومان یا یک میلیون تومان دریافتی دارند. در دسته سوم، مداحان حرفه ای قرار می گیرند که در یک بازه قیمتی نامتعارف از شبی 3 میلیون تومان تا شبی 60 میلیون تومان دریافتی دارند.

گزارشي راجع به دستمزدهاي غير متعارفو اتفآقات عجيب بازار مداحي تقاضاهای مداحان سوپر برند جهت اطلاع‌رسانی 

اما این مداحان حرفه ای که مداحان برند و سوپربرند هستند، جز قرارداد مالی، توافق های دیگری نیز با صاحبان هیات دارند که اطلاع از آنها جالب است: الف) یکی از معمول ترین توافق ها، توافق بر سر هیات همراه یا پامنبری هست. در توافق مداحان برند با صاحبان هیات ها گفته می شود که این مداح، دارای 10 تا حتی شاید 40 پامنبری است که باید در هیات حضور پیدا کنند و اگر این مداح به شهرستانی غیر از محل مهم هیات خود برود معمولا هزینه اقامت این افراد نیز با صاحب هیات است.

البته پامنبری ها یکی دو توصیه جالب دیگر هم دارند. یکی اینکه بعضی اوقات ممکن است مداح، به علت هنگامی که که هیات همراهش جهت برپایی باشکوه هیات او صرف کرده، بخشی از مبلغ دریافتی خود را به او هدیه کند و دوم اینکه در بعضی اوقات، شنیده شده است که مداح با هیات همراه خود، جلساتی را جهت تمرین سبک های متفاوت برگزار کرده و حتی این جلسات تمرین، در قالب یک مسافرت، به عنوان نمونه با 10 نفر حلقه اول هیات، انجام شده است هست. ب) توافق معمول دیگر بر سر سیستم صوتی است.

معمولا مداحان معروف، علاقه دارند جهت بهتر شدن عملکرد خود با سیستم های صوتی حرفه ای کار کنند و بعضی از این سیستم ها، تا شبی 5 میلیون تومان، هزینه اجاره دارند. ج) مورد جالب دیگر تقاضاهای مداحان سوپر برند جهت اطلاع رسانی هست. در بعضی توافقات با مداحان اسمی، آنها می گویند که ما پامنبری خاص خود را داریم که باید از وقت و مکان برگزاری هیاتمان باخبر باشد، بعد شما باید به طور مثال 200 بنر 2 متر در یک متر در 200 نقطه پایتخت کشور عزیزمان ایران راه اندازی کنید. د) توصیه بعدی به عنوان نمونه «پشت منبر» است.

«پاكت‌هاي نجومي» مداحان

برخی مداحان بزرگ به مساله دکور هیات حساس هستند و در قرارداد توافق می کنند که دکور پشت منبر باید به تایید آنها برسد. خوب است بدانید که بعضی از این دکورهای پشت منبر تا 15 میلیون تومان هزینه برمی دارد. ه) و بالاخره اینکه معمولا گروه فیلمبرداری هیات نیز، با نظر مداح تعیین می شود و حتی سابق بر این که سی دی های مداحی رونق خوبی داشت، شنیده می شد که درصدی از فروش این سی دی ها به مداح پرداخت می شود.

در نظر داشته باشید که هنگامی که مداحان از پایتخت کشور عزیزمان ایران به شهرستان می روند به همه این هزینه ها، باید هزینه اقامت و پذیرایی معمولا خاص را نیز اضافه کرد. در حال حاضر استان قم و استان مازندران دو استانی هستند که هزینه بسیار زیادی بابت مداحان برند، پرداخت می کنند. در این میان، البته اگر قرار است که نقدی به این اوضاع صورت گیرد، خوب است که نقد، متوجه پرداخت کنندگان مبالغ نامتعارف نیز باشد. جهت مثال فردی که در حال حاضر، بالاترین مبلغ پرداختی به مداحان را دارد، یعنی سرمایه دار مازندرانی که مداحی مشهور را هر سال به مازندران می برد و در یک سال، جهت یک دهه محرم، ویلایی به قیمت نزدیک به 700 میلیون تومان به عنوان صله به این مداح پرداخت کرده است.

گزارشي راجع به دستمزدهاي غير متعارفو اتفآقات عجيب بازار مداحي تقاضاهای مداحان سوپر برند جهت اطلاع‌رسانی 

اخباراجتماعی – آرزوی بزرگ

واژه های کلیدی: توافق | سیستم | میلیون | 700 میلیون | مراسم ختم | مراسم ازدواج | اخبار اجتماعی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : topsblog