cessavit آموزش مدرسه آموزشی استانی

cessavit: آموزش مدرسه آموزشی استانی روش های سنتی درتدریس نیازجامعه همخوانی ندارد

گت بلاگز اخبار اجتماعی تالاب‌ها برند کشور عزیزمان ایران هستند ، وضعیت قرمز تالاب‌های کشور

دوم فوریه سال میلادی روز جهانی تالاب هست. روزی که پیمان بین المللی حفاظت از تالاب‌ها در شهر رامسر بسته شد.

تالاب‌ها برند کشور عزیزمان ایران هستند ، وضعیت قرمز تالاب‌های کشور

وضعیت قرمز تالاب های کشور/ تالاب ها برند کشور عزیزمان ایران هستند

عبارات مهم : ایران

دوم فوریه سال میلادی روز جهانی تالاب هست. روزی که پیمان بین المللی حفاظت از تالاب ها در شهر رامسر بسته شد.

به گزارش میزان، تالاب محیطی است که آب، زیستگاه مهم موجودات زنده (جانوری و گیاهی) آن هست. تالاب ها معمولا زمانی شکل می گیرند که پهنه آب در سطح زمین یا در نزدیکی سطح باشد یا به عبارت دیگر، آب کم عمقی پهنه ای از زمین را پوشانده باشد. کنوانسیون حفاظت از تالاب ها، تالاب را مناطقی پوشیده از مرداب، باتلاق، لجنزار، یا آبگیر های طبیعی و مصنوعی اعم از موقت یا دایمی، که در آن آب های شور یا شیرین بهصورت راکد یا جاری یافت میشود، از جمله مشمول بر آبگیر های دریایی است که عمق آن ها در پایین ترین حد جزر، از شش متر تجاوز نکند، می داند.

تالاب‌ها برند کشور عزیزمان ایران هستند ، وضعیت قرمز تالاب‌های کشور

کنوانسیون رامسر

دوم فوریه ۱۹۷۱ به همت ریاست وقت شرکت حفاظت محیط زیست کشور عزیزمان ایران کنوانسیون رامسر جهت حفظ تالاب ها منعقد شد. کنوانسیون رامسر در سال ۱۹۷۵ جنبهٔ قانونی یافت. این معاهده کشور های عضو را ملزم به تعیین و حفظ تالاب های با اهمیت بین المللی می کند.

کنوانسیون رامسر بر حفاظت و بهره برداری معقول از تالاب ها به خصوص در جهت فراهم ساختن زیستگاهی جهت پرندگان آبزی تأکید می کند. نشانه ازشکل گیری کنوانسیون بین المللی تالاب ها یا همان کنوانسیون رامسر، فراهم آوردن چارچوبی جهت همکاری های بین المللی و کارها ملی به منظور حفاظت و استفاده خردمندانه از تالاب ها و بقای آن ها جهت نسل های آینده هست. ماموریت این کنوانسیون حفاظت و استفاده عاقلانه از تمام تالابها، ازطریق کارها محلی، ملی و همکاری های بین المللی، به منظور برداشتن یک گام به جلو در دستیابی به توسعهی پایدار درسراسرجهاناست. این کنوانسیون، تالاب ها را در زمره مهمترین اکوسیستمها، برایحفاظت از تنوع زیستی و رفاه جامعهی بشری می داند. این کنوانسیون دارای مکانیزم های متعددی است جهت کمک بهزکشور های متعاهد، که تالابز های مهم خود را به عنوان سایتز های رامسر تعیین کرده و جهت مدیریت آنها، به طور موثر و با حفظ ماهیت تالابی آنها، اقداماتی را انجام می دهد.

دوم فوریه سال میلادی روز جهانی تالاب هست. روزی که پیمان بین المللی حفاظت از تالاب‌ها در شهر رامسر بسته شد.

بیش از ۱۷۰۰ سایت با مساحت کل حدود ۱۵۰ میلیون هکتار در حال حاضر در این کنوانسیون به ثبت رسیده اند این کنوانسیون هم اکنون ۲۱۸۶ تالاب به وسعت ۲۰۰ میلیون هکتار را پوشش می دهد. بریتانیا با ۱۷۰ تالاب بیشترین تعداد و کانادا با ۱۴۰ هزار کیلومتر مربع بیشترین وسعت از تالاب های خود را تحت پوشش این معاهده درآورده اند.

وضعیت تالاب های ایران

ایران برند حفاظت از تالاب ها را در دنیا دارد، ولی حالا اوضاع اکثر تالاب های کشور وخیم هست. بسیاری از تالاب ها به علت خشکسالی نابود شده است و بسیاری دیگر در معرض نابودی قرار دارند. از مجموع ۲۸۰۰ تالاب کشور، ۹۴ تالاب آشنا شده است وجود دارد که از این تعداد ۲۴ تالاب در کنوانسیون رامسر به عنوان تالاب بین المللی به ثبت رسیده هست. طبق مفاد کنوانسیون، هر کشوری که عضو کنوانسیون است یک تالاب را در لیست تالاب های بین المللی قرار می دهد. تالاب هایی که به لحاظ حفاظت و شرایط زیست محیطی در اوضاع مطلوبی به سر نمی برند یا در معرض خشک شدن قرار دارند، در لیست مونترو قرار می گیرند که از ۲۴ تالاب بین المللی ایران، ۶ تالاب در این فهرست قرار دارد. تالاب انزلی، تالاب هامون (دهانه جنوبی پوزک)، تالاب هامون (صابوری و هیرمند)، تالاب نیریز و کمجان و تالاب شورگل، یادگارلو و دورگه سنگی، ۶ تالابی هستند که در لیست مونترو قرار دارند.

تالاب‌ها برند کشور عزیزمان ایران هستند ، وضعیت قرمز تالاب‌های کشور

طی سال های اخیر نام بعضی تالاب بسیاری شنیده شده است هست. هورالعظیم تالابی در خوزستان است که خشکی آن موجب شکل گرفتن گرد و خاک در این منطقه شده است هست. تالاب هامون هم سالهاست با خشکی دست و پنجه نرم می کند. عنوان هامون فراتر از تلاش های کشور عزیزمان ایران نیاز به کمک کشور های همسایه نیز دارد. باقی تالاب های کشور عزیزمان ایران نیز وضع خوبی ندارند و بعضی کارشناسان از خشکی بیش از ۵۰ درصد این تالاب ها خبر می دهند. با این وجود مدیران شرکت حفاظت محیط زیست معتقدند که تالاب ها به علت شرایط اقلیمی پایداری خود را از دست داده اند و ممکن است گاهی وارد لیست مونترو شوند و بعد از مدتی شرایطشان اصلاح یابد.

ندادن حق آبه تلاب ها یکی از مهمترین پرسشها اثرگذار در حیات آنهاست. حق آبه ای که حالا مسئولان شرکت حفاظت محیط زیست می گویند به مشکل دنبال آن ها هستند تا مانع از بین رفتن حیات تالاب ها شوند. با این وجود موانع زیادی بر سر راه تامین حق آبه تالاب ها وجود دارد.

دوم فوریه سال میلادی روز جهانی تالاب هست. روزی که پیمان بین المللی حفاظت از تالاب‌ها در شهر رامسر بسته شد.

ایران با کنواسیون رامسر باید به عنوان کشوری پیشرو در حوزه حفاظت تالاب ها آشنا شود. با این حال اوضاع تالاب های کشور مناسب نیست و هر روز بر تعداد تالاب ها خشک شده است و در معرض خطر افزوده می شود.

واژه های کلیدی: ایران | تالاب | اخبار اجتماعی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : topsblog